Ingatlanpiac: Félrevezető trendek?

Ingatlanpiac: Félrevezető trendek?

Jelenlegi lakáspiaci helyzet

Jelenleg a lakáspiacon dinamikus áremelkedés figyelhető meg, melynek hátterében több tényező áll, mint az állampapírpiacról kivont tőke és a nyugdíjpénztári megtakarítások átcsoportosítása. Ugyanakkor a 2025 elején várható kisebb pozitív változások is hozzájárulnak a trendhez.

  • A piaci változásokról szóló hírek önbeteljesítő jóslatként hathatnak.
  • A korábbi 7-10%-os növekedési várakozások mellett most egy 17%-os előrejelzés is megjelent.

Elemzői megközelítések

Közgazdászok és ingatlanpiaci elemzők, beleértve az MNB szakértőit, gyakran az átlagjövedelmet hasonlítják az ingatlanárak alakulásához. Az átlagjövedelem határozza meg mind az önerő felhalmozását, mind a hitelfelvételi képességet. Ezen logikán alapulva a jelen gazdasági körülmények között nem mutatkozik rendkívüli helyzet a piacon.

Az átlagjövedelem és a rendelkezésre álló jövedelem közötti különbségek

Az átlagjövedelem nem mindig tükrözi pontosan a piaci valóságot. Ezért célszerűbb a rendelkezésre álló jövedelmet alapul venni, ami a munkajövedelmek mellett a szociális és vállalkozási jövedelmeket is magában foglalja. Az alábbi ábra ezt a különbséget világosan mutatja:

  • Az átlagjövedelemhez viszonyítva csak 17%-kal nőttek az árak 1999 óta.
  • A teljes rendelkezésre álló jövedelemhez képest 55%-kal magasabb a drágulás mértéke.

A lakáspiac jövőbeni kilátásai

Bár az árak rövid távon nem mutatnak csökkenést, hosszú távon több lefelé irányuló tényező is befolyásolhatja a piacot. Ezek között szerepelhet a reálértékbeli átértékelődés, mely infláció alatti áremelkedést vagy stagnálást eredményezhet.

Nemzetközi kontextus

Az ingatlanárak emelkedése nem csak Magyarországon jelent problémát. Számos külföldi politikai vezető is célként tűzte ki a lakhatás megfizethetőségének javítását. A helyzet nemzetközi szinten is komoly kihívásokat jelent a politikai döntéshozók számára.

Forrás: www.portfolio.hu